← Timeline
Avatar placeholder
tigra
Сергiй Рачiнський про демократiю як релiгiю

ФБ підкинув посилання на доповідь TEDx під назвою "How to revive your belief in democracy". Не те, щоб у мене була така потреба, але я захотів переконатися, чим викликано поєднання у заголовку слів демократія і вірування. Виявилося, що це не гра слів. Доповідач буквально запрошує аудиторію ставитися до демократії, як до "civic religion". Фактично, далі йде класична проповідь. Невже, подумав я, апологети демократії визнають, що це не більше ніж релігійний ритуал і набір відповідних практик?
Фактично, так і є. Але трюк полягає в тому, що спікер говорить про ніби то вільний вибір людей, які живуть в умовах самоуправління. Вони обирають цей набір спільних вірувань і колективних практик, щоб жити, як громадяни (choose to live like citizens).

Демократія, каже він далі, працює, лише коли достатня кількість людей вірить у те, що вона працює. Він називає далі демократію "чудом", яке одночасно є "лотереєю".

Легітимність демократії базується на тому, що спікер називає "духом" і додає, що він "світський", цивільний. Далі ще цікавіше:

"Демократія, як будь-яка інша релігія, має свої священні тексти, священні дії та ритуали". Приклад священного тексту: "закони однакові для всіх". А серед священих дій він назвиває висадку десанту в Нормандії та повалення Берлінської стіни. Про ритуали він згадав.

"Я не намагаюся продати вам культ", раптово уточнює доповідач, розуміючи як люди розуміють все, що він сказав. "Мені не треба вам нічого продавати".

"Ви, тому що ви люди, самі шукаєте собі культ", веде далі спікер серед сміху аудиторії. Він переконує, що люди шукають релігію, тому що люди живуть спільнотами. Це єдиний спосіб перетворити наше бажання жити разом на спільне добро. На його думку, цю тезу доводить існування груп для занять йогою, футбольних вболівальників, чи фанатів TED Talks. Все це він порівнює з релігійними віруваннями. Залишайтеся тим ким ви є, але ставайте ще і громадянами, закликає спікер.

Далі він розповів, що на організованих зібраннях людей він і його прихильники починають використовувати теми, які хвилюють людей, їхні проблеми і переживання, для того, щоб проповідувати їм демократію. Більше того, вони заснували Світську семінарію, щоб готувати активістів, які будуть поширювати вчення на подібних зібраннях. Серед вихованців колишні злочинці, які тепер організовують політичні кампанії у своїх містах. Колишній бейсболіст пропагує демократію під гаслом "Civic is sexy". "Так і є", додає спікер у відповідь на сміх.

Далі він просто перейшов до тези про те, що будь-яка релігія це "морально" і зовсім не "догматично". Немає нічого поганого, каже він, в тому, щоб застосовувати мову релігії у політичній сфері.

Чому вірування у демократію настільки важливе саме сьогодні? Спікер відповідає - через поширення індивідуалізму. Ринок нав'язує нам ідею свободи, тоді як ми все більше стаємо рабами консюмеризму і статусу, стверджує спікер. Те, що ми бачимо навколо, не є "свободою для всіх", переконує він під аплодисменти слухачів.

Що робить нас вільними, це взаємний зв'язок, спільна відповідальність, намагання зробити щось краще для свого міста, країни, своєї спільноти. Взаємозв'язок насправді звільнить нас всіх. Права - це перш за все обов'язки.

Ще одна причина необхідності приєднання до цивільної релігії, це бажання стерти відмінності між нами, можливість приєднання у вищому сенсі. Це шлях до повної інклюзивності, коли немає нас і їх. Але одразу уточнює, що у цивільній релігії "ми" - це ті, хто хоче служити, голосувати, слухати, вчитися, розподіляє владу замість того, щоб накопичувати її. "Вони" - всі інші, решта. У кожного з них є вибір - жити як ми, як громадяни. Отже, давайте "їх" залучати, запрошувати до себе.

Меседж має бути один: "громадянська любов, громадянський дух, громадянська відповідальність".
Але, нашої віри недостатньо, щоб здолати радикальну нерівність, - стверджує оратор, - Потрібна влада. Але просто реформи не працюватимуть. Душа має бути джерелом державності. Отже, ми маємо впливати на цінності.

Спікер закінчив словами: "Спасіння доступне всім, хто вірить".

Думаю, коментувати тут щось буде зайвим.
-- Сергiй Рачiнський

🤦1
To react or comment  View in Web Client