- Автор: "Відсутність ринку та конкуренції через одержавлення освіти створює низькі оплату та якість роботи вчителів. Вчителі служать не дітям, студентам, а міністерствам. Бо хто платить гроші - той і є клієнтом."
Мій контраргумент: проблема полягає у тому, що діти (та їх батьки) часто не знають, що їм потрібно вчити, окрім базових навичок - читання, письмо та арифметика.
Чи варто дівчаток навчати хімії і фізики? А чи треба вивчати дві іноземні мови, чи достатьньо вивчати одну? А які саме? Чи треба, щоб дитина прочитала "Кобзар" (в Німеччині діти це не читають, але читають Томаса Манна і Дюрреманта)? Чи треба розказувати дитині "що зайчика треба малювати меншого за розміром ніж ялинка"? Чи треба навчати дітей у школі гри на музичному інструменті? А чи потрібні уроки креслення у школі?
З одного боку це все індивідуально, я маю на увазі потреби певної дитини. З іншого боку родина дитина не знає як це замовити і як правило не може це замовити індивідуально (Я пишу тут про 95% населення). Тому державна середня освіта до 12 класу має бути обов'язковою. І важливо те, що середній рівень державної освіти має бути високий - чим вищий, тим вищий добробут у країні.
"не знає як замовити"
Але знає, як вибрати чиновника, якій скаже як правильно? Тут якісь взаємовиключні речі.
Нема ніякого протиріччя. Чиновники в освіті - мають бути фахівцями, це раз.
Пересічна людина не голосує за вибір міністра освіти, це друге.
Коли я писав "не знає як замовити", я мав на увазі
1- не знає як за свої кошти надати якісну шкільну освіту дитині. Де знайти вчителів, підручники, посібники, приміщення, та ін.?Це - важке завдання.
2- не знає чому навчати дитину певного віку (программа)
Щоб ефективно вибирати фахівців, треба бути чи більшім фахівцєм у тій самій галузі, чи спеціалістом в управлінні рівня CEO (який винайме спеціалістів, які винаймуть спеціалістів).
Я не проти делегування іншім справ, які потребують спеціальних навичок. Але ж пересічна людина не має таких навичок - ні у безпосередньому виборі фахівця, ні у виборі того, хто вибере фахівця.
Ну хай би їй грець, але проблема в тому що наслідки такого вибору розповсюджуються на усіх.
Єдиний спосіб мінімізувати шкоду - обмежити наслідки особистого вибору саме особою 😉